Słownik pojęć

 • AES (Auto Electronic Shutter) – Funkcja automatycznej elektronicznej przysłony. Funkcja symuluje obecność obiektywu z auto-irysem (zapobiega „oślepieniu” kamery).
 • AI (Auto Irys) – Obiektywy z auto-irysem powinny być stosowane w warunkach zmiennego oświetlenia. Dzięki temu obiektyw przesłoną reguluje ilość światła dostarczanego do kamery. Obiektyw z funkcją AI wymaga współpracy z kamerą posiadającą wyjście AI.
 • AGC (Auto Gain Control) – Automatyczna kontrola wzmocnienia. W warunkach słabego oświetlenia funkcja wzmacnia wartość sygnału na wyjściu kamery aby obserwowany obiekt był lepiej widoczny. Niestety wzmacniane są również szumy.
 • BLC (Back Light Compensation) – Kompensacja tylnego oświetlenia.
 • DNR/SSNR (Digital Noise Reduction) – Cyfrowa redukcja szumów wbudowana w niektórych modelach kamer. Przy słabym oświetleniu kamery zaczynają generować szumy i śnieżenia które z kolei mogą niepotrzebnie aktywować detekcję ruchu w rejestratorze. Redukcja szumów zapewnia też mniejsze zajmowanie przestrzeni dyskowej w rejestratorach z nowymi kompresjami typu MPEG-4 / H.264.
 • DSS/Sens-Up (Digital Slow Shutter) – Cyfrowe spowolnienie migawki. Przy ekstremalnie małej ilości oświetlenia funkcja DSS zapewnia bardzo dobrą widoczność. Funkcja polega na wielokrotnie dłuższym czasie ekspozycji i jej minus to pojawiająca się smuga za poruszającymi się obiektami. Dlatego też funkcja sprawdza się głównie do obserwacji statycznych obiektów.
 • Kompresja H.264/MPEG4/MJPEG – typ i jakość zastosowanego kodeka bezpośrednio wpływa na jakość obrazu uzyskanego podczas odtwarzania z archiwum. Od typu kompresji zależy też zajmowanie miejsca na dysku twardym. Przykładowo kompresja MPEG-4 polega na zapisie tylko zmian jakie dokonują się w obrazie (zatem obraz statyczny będzie zajmował mniej przestrzeni dyskowej niż obraz z kamery obrotowej gdzie zmianom ulega prawie 100% obrazu). Najnowsza kompresja w systemach rejestracji wideo to H.264 która pozwala na zaoszczędzenie ok 30% miejsca w porównaniu z kompresją MPEG-4.
 • Liczba aperturowa F – tzw. światłość obiektywu. Im większa liczba F tym większe tłumienie światła. Jeśli kamera będzie pracować przy słabym oświetleniu powinno się do niej stosować obiektyw o jak najniższym współczynniku F.
 • Mechanicznie usuwany filtr podczerwieni (ICR) – Filtr podczerwieni w ciągu dnia poprawia odzwierciedlenie kolorów, natomiast w warunkach słabego oświetlenia zostaje automatycznie usunięty dzięki czemu kamera może współpracować z oświetlaczami podczerwieni.
 • OSD (On Screen Display) – Menu ekranowe. Większość nowoczesnych kamer wyposażona została w menu OSD które pozwala na wygodną edycję parametrów kamery. W kamerach bez menu OSD konfiguracja kamery opiera się o układ mikro-przełączników które pozwalają tylko na dwustanowe sterowanie funkcjami (włącz/wyłącz). Kamery z OSD pozwalają często na płynne regulowanie parametrów.
 • Podwójny strumień danych – Funkcjonalność wbudowana w wyższych seriach rejestratorów cyfrowych (niektóre modele . Dla każdej kamery definiujemy 2 osobne strumienie, w każdym strumieniu ustawiamy indywidualnie rozdzielczość, ilość klatek oraz bitrate. Strumień główny domyślnie kierowany jest do zapisu na dysk. Podczas logowania się na rejestrator poprzez sieć LAN/internet możemy wskazać który strumień chcemy oglądać (w zależności od przepustowości łącza internetowego z którego aktualnie korzystamy).
 • Praca w sieci LAN/internet – większość rejestratorów wyposażona jest w karty sieciowe dzięki czemu możliwy jest zdalny dostęp do rejestratora poprzez komputer i sieć TCP/IP. W zależności od modelu rejestratora różny jest zakres funkcji dostępnych poprzez sieć (proste modele oferują tylko podgląd, wyższe serie rejestratorów oferują pełny dostęp zarówno do podglądu na żywo jak i archiwum w jakości nieodbiegającej od tej dostępnej na monitorze lokalnym, pozwalają też na zdalną konfigurację rejestratora, transmisję sygnałów audio, zapis na dyskach sieciowych itp.). Szczegółowe informacje nt. obsługi przez sieć konkretnego rejestratora można uzyskać kontaktując się na naszym dz. technicznym.
 • Prędkość zapisu (kl/sek) – rejestratory cyfrowe pozwalają na zapis z określoną prędkością rejestracji. Prędkość podawana jest w klatkach na sekundę. Prędkość 25kl./sek. zapewnia płynny ruch bez żadnych strat. Najczęściej podawana jest łączna prędkość dla całego rejestratora – jeśli chcemy wiedzieć jaka będzie prędkość dla każdej kamery to należy podzielić prędkość rejestratora przez ilość obsługiwanych kamer. Większość rejestratorów ma uzależnioną prędkość zapisu od ustawionej rozdzielczości nagrywania (im mniejsza rozdzielczość tym większa prędkość zapisu). W cenniku podane są prędkości zapisu dla całego rejestratora przy ustawionej maksymalnej rozdzielczości.
 • RAID (mirroring) – rejestratory wyposażone w funkcję RAID pozwalają na zapis tych samych danych na kilku dyskach twardych. Dzięki temu awaria któregoś z dysku nie powoduje utraty danych (archiwum można odtworzyć z drugiego dysku)
 • Regulacja 3D – kamery kopułowe z regulacją 3D pozwalają na regulację w 3 płaszczyznach (lewo-prawo, góra-dół oraz wokół własnej osi). Dzięki temu mogą być montowane zarówno na suficie jak również na ścianie. Kamery bez tej regulacji zamontowane na ścianie sprawdzą się tylko do obserwacji na wprost, skierowanie ich w lewo lub prawo spowoduje że obserwowany obraz nie będzie „trzymał pionu”.
 • Rozdzielczość w urządzeniach analogowych (TVL) – rozdzielczość decyduje o rozpoznawalności szczegółów. Im większa rozdzielczość kamery tym większa szansa na odczytanie tablicy rejestracyjnej samochodu czy rozpoznanie osoby. Rozdzielczość w systemach analogowych podawana jest w liniach telewizyjnych (TVL). Maksymalna rozdzielczość w systemie PAL to 625 TVL.
 • Rozdzielczość w urządzeniach cyfrowych (px) – w systemach cyfrowej rejestracji istotną rolę odgrywa rozdzielczość zapisu wyrażana w pikselach (px). Im większa rozdzielczość tym większa rozpoznawalność szczegółów. Maksymalna rozdzielczość w systemie PAL to 720x576px. Niektórzy producenci podają maksymalną rozdzielczość zapisu w formie skrótów: CIF (352x288px), 2CIF lub HD1 (704x288px), 4CIF lub D1 (704x576px)
 • Wyjścia przelotowe – rejestratory wyposażone w wyjścia przelotowe pozwalają na wyprowadzenie sygnałów z podłączonych kamer do innych urządzeń. Wyjścia pomocne gdy tworzymy kilka stanowisk obserwacji w jednym obiekcie (poprzez wyjścia przelotowe przesyłamy źródłowe sygnały z kamer do innego rejestratora, dzielnika obrazu itp.). Wyjścia przelotowe są dostępne w postaci złącz BNC.
 • Wyjście SPOT/Matryca – dodatkowe wyjście wideo na tzw. monitor pomocniczy. Na wyjściu wyświetlane są obrazy z podglądu „ na żywo” w trybie sekwencyjnym. W zależności od modelu rejestratora wyświetlane są wszystkie kamery lub tylko wskazane w ustawieniach rejestratora. Niektóre modele potrafią wyświetlić na wyj. SPOT konkretną kamerę w sytuacjach alarmowych (np. detekcja ruchu). Wyjścia SPOT (matrycowe) są dostępne z postaci złącz BNC.
 • Strefy prywatności – funkcja implementowana w niektórych kamerach oraz w wyższych seriach rejestratorów. Pozwala na maskowanie stref które nie powinny być obserwowane/nagrywane przez system CCTV (np. gdy kamera ma obserwować ulicę i elewację budynku ale bez wglądu na okna).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *